Loteria promocyjna – nagrody

AKTUALNOŚCI

Loteria promocyjna – nagrody

Z artykułu dowiesz się:

  • Jaki powinien być budżet na nagrody w loterii
  • Jaka jest optymalna ilość nagród w loterii
  • Jak często powinny odbywać się losowania nagród
  • Jakie wybrać nagrody do loterii (nagrody rzeczowe, e-nagrody, nagrody pieniężne)
  • Czy jest podatek od nagród
  • Co to jest ubruttowienie nagrody

Co decyduje o sukcesie loterii promocyjnej? Atrakcyjne nagrody! To one bardzo często wpływają na decyzję uczestnika i skłaniają go do zakupu tego produktu, którego sprzedaż wspierana jest promocją z atrakcyjnymi nagrodami.
Planując akcję promocyjną w formie loterii, to właśnie od nagród należy zacząć i odpowiedzieć sobie na kluczowe pytania: jaki jest czas trwania loterii? jaki jest budżet na nagrody i na ich wysyłkę? jaka jest grupa docelowa uczestników? jakie nagrody wybrać – nagrody pieniężne czy rzeczowe?

 

Budżet na nagrody

Na wysokość budżetu loterii główny wpływ ma wartość nagród oraz czas trwania loterii. Dłuższe loterie wymagają większej liczby nagród, czyli odpowiednio większego budżetu. Poza tym wartość brutto wszystkich nagród w loterii wpływa na wysokość gwarancji bankowej, która jest konieczna w celu zorganizowania loterii promocyjnej, co oznacza że wartość nagród w znacznej mierze decyduje o koszcie loterii. Podczas planowania budżetu należy uwzględnić koszty wysyłki nagród do laureatów – w przypadku dużej liczby nagród, ich wysyłka może być droższa niż same nagrody i pochłonąć większą część budżetu przeznaczonego na loterię.

 

Ilość nagród

Rekomendowana jest co najmniej jedna nagroda główna, która jest przeważnie losowana na koniec loterii. Nagroda główna jest kluczowym elementem kampanii promującej daną loterię, bo to ona jest magnesem przyciągającym uczestników do wzięcia udziału w loterii. Często stosuje się losowania miesięczne lub tygodniowe – w przypadku nagród nieco mniej wartościowych niż nagroda główna. Losowania codzienne drobnych nagród to świetne rozwiązanie, bo ludzie ulegają emocjom i mają wrażenie większej szansy na wygranie nagrody niż gdyby w całej loterii była możliwa do wygrania mała ilość nagród. Poza tym codzienne losowania to natychmiastowe wygrane (laureat otrzymuje nagrodę lub informację o wygranej niemal natychmiast).

 

Uczestnicy loterii – grupa docelowa

Nagroda powinna wywoływać emocje i być atrakcyjna dla grupy docelowej. Istotne jest też, żeby pula nagród uwzględniała różnych odbiorców – biorąc pod uwagę wiek, płeć, role społeczne (rodzice, uczniowie itp.) czy zwyczaje zakupowe.

 

Rodzaje nagród

Najbardziej atrakcyjne nagrody w loteriach promocyjnych to takie, które mają dużą wartość finansową lub są unikalne. Mogą to być samochody, duże sumy pieniędzy, egzotyczne wakacje czy unikalne doświadczenia, które dla przeciętnego konsumenta są trudne do zdobycia lub niedostępne (np. koncerty Męskie Granie lub zagraniczne wyjazdy na mecze piłkarskie czy wydarzenia gamingowe).

Nagrody rzeczowe typu samochody, wycieczki czy markowy sprzęt elektroniczny to popularne nagrody rzeczowe w loteriach. Nagrody rzeczowe wymagają odpowiedniego magazynowania, pakowania, a ich wydanie najczęściej odbywa się poprzez ich wysyłkę firmą kurierską lub do paczkomatu. Po zakończeniu loterii konieczne jest też przekazanie do urzędu raportu wydanych nagród, więc warto obsługę loterii zlecić doświadczonej firmie specjalizującej się w obsłudze loterii promocyjnych.

Oprócz nagród rzeczowych w loteriach promocyjnych oferowane są też e-nagrody. Rekomendowane e-nagrody w loteriach to vouchery oraz kupony zniżkowe o określonej wartości. E-nagrody mają dużo zalet – w ich przypadku nie występują koszty dystrybucji (co bardzo pozytywnie wpływa na budżet loterii) oraz są to nagrody łatwe i szybkie do wydania laureatom promocji.

Zdecydowanie najbardziej popularne nagrody w loteriach to nagrody pieniężne. Nagroda w formie gotówki w loterii określana jest często jako pensja do wygrania. Pieniądze są pożądaną nagrodą, bo zwycięzca może samodzielnie zdecydować na co przeznaczy wygraną i często otrzymuje ją bezpośrednio na swoje konto (duże nagrody pieniężne) lub może wypłacić bezpośrednio z bankomatu (małe nagrody pieniężne wypłacane w formie czeku BLIK).

 

Podatek od nagród a ubruttowienie nagrody

Zgodnie z przepisami podatek od wygranej w loterii promocyjnej występuje, gdy wartość nagrody wynosi ponad 2280 zł brutto. Podatek od nagrody w loterii powinien wpłacić organizatorowi laureat zanim otrzyma nagrodę. W praktyce jednak rzadko stosuje się takie rozwiązanie jako dosyć kłopotliwe w organizacji. Zastępuje się je tzw. ubruttowieniem nagrody – wówczas 10% podatek dolicza się do nagrody, co skutkuje tym, że laureat otrzymuje nagrodę pomniejszoną o kwotę doliczoną, a kwotę doliczoną organizator odprowadza w formie podatku do stosownego urzędu.

 

Jak zorganizować loterię promocyjną dowiesz się z artykułu Loteria promocyjna – zasady organizacji, wskazówki i formalności.

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ