Loterie promocyjne – rodzaje

Z artykułu dowiesz się:

  • Co to jest loteria instant-win
  • Co to jest loteria z losowaniem nagród
  • Co to jest loteria zdrapkowa
  • Co to jest loteria paragonowa
  • Co to jest loteria hybrydowa

Na czym polega loteria promocyjna i jak ją zorganizować?

Rozpoczęcie prac nad loterią promocyjną warto zacząć od zdiagnozowania możliwości organizacyjno-technicznych w połączeniu z planowanym docelowym mechanizmem samej loterii.

 

LOTERIA INSTANT-WIN

Jest to obecnie jedna z najpopularniejszych form loterii działająca na zasadzie tzw. natychmiastowej wygranej, czyli konsument informację o wygranej otrzymuje natychmiast np. po otwarciu produktu

DLA KOGO
Idealna dla producentów, zwłaszcza branży FMCG.

PRZYKŁADOWY MECHANIZM
Najczęściej przybiera postać loterii, gdzie informacje o nagrodzie są ukryte na opakowaniu (np. na spodniej części kapsla, nakrętki czy wewnątrz opakowania).

PRZYKŁADOWE REALIZACJE G3
WARKA – WARKA BIAŁO-CZERWONI
FAMILIJNE – CHRUPNIJ KASĘ

NAGRODY
Najczęściej są to te same produkty wydawane w sklepie – obniża to koszty nagród. Ale spotyka się też innego rodzaju nagrody np. vouchery, nagrody pieniężne BLIK (G3 posiada w swojej ofercie usługę umożliwiającą wydawanie nagród pieniężnych w bankomatach za pomocą BLIK), kody VOD itp.

WYMAGANIA ORGANIZACYJNE
Taka loteria idealnie sprawdza się w przypadku produktów, na których można nanieść informacje już na etapie produkcji opakowań/zamknięć. Należy zwrócić uwagę na zaplecze produkcyjne, podział produkcji na kraje i kwestie rotacji produktów w łańcuchu dystrybucji. Należy też odpowiednio zabezpieczyć proces wymiany wygranych opakowań w sklepach na nagrody, aby nie doszło do nadużyć – G3 posiada odpowiednie zaplecze organizacyjne i know-how do weryfikacji i rozliczania procesu wymiany opakowań na nagrody.

BUDŻET
Raczej duży. Jeśli założymy, że wygrywa co dziesiąty produkt, to łatwo można policzyć ile jest potrzebnych nagród i jaki jest to koszt. O atrakcyjności loterii instant-win świadczy łatwość wygrania drobnych nagród.

SKUTECZNOŚĆ
Zdecydowanie najskuteczniejszy rodzaj loterii promocyjnej.


LOTERIA Z LOSOWANIEM NAGRÓD

To zdecydowanie najpopularniejszy i najczęściej spotykany rodzaj loterii. Polega na okresowym losowaniu nagród spośród zarejestrowanych przez organizatora zgłoszeń. Zgłoszenia najczęściej są rejestrowane na stronie internetowej, poprzez Messenger lub w aplikacji mobilnej. Istotne jest ustalenie częstotliwości losowań i sposobu rejestracji zgłoszeń.

DLA KOGO
W zasadzie dla każdej firmy. W szczególności tam, gdzie nie ma możliwości zorganizowania loterii instant-win.

PRZYKŁADOWY MECHANIZM
Losowania z bazy zarejestrowanych w loterii zgłoszeń. Zgłoszeniem może być kod z opakowania, numer faktury, nadesłanie części opakowania, itp. W zasadzie wszystko co doprowadzi do zidentyfikowania konsumenta i jego prawa do udziału w loterii. Najczęściej stosowana jest rejestracja zgłoszeń przez stronę internetową loterii. Nagrody losowane są okresowo – mogą być losowania dzienne, losowania tygodniowe, losowania miesięczne lub losowania na koniec loterii tzw. losowanie finałowe.

PRZYKŁADOWE REALIZACJE G3
DESPERADOS – DESPERADOS SERWUJE NAGRODY
ŻYWIEC – USTAW SOBIE Ż
HEINEKEN – LOTERIA HEINEKEN

NAGRODY
Rodzaje i liczbę nagród w zasadzie definiuje głównie budżet loterii. Oczywiście im więcej nagród, tym częstsze mogą być losowania i tym bardziej loteria będzie oddziaływała na wyobraźnię konsumentów, motywując ich do zakupu. Ważne, aby nagrody były atrakcyjne, miały dokładnie określoną wartość i były dostępne na rynku.

WYMAGANIA ORGANIZACYJNE
Loteria z losowaniem nagród nie stawia specjalnych wymagań organizacyjnych. Można ją zorganizować stosunkowo łatwo i szybko przy minimalnym zaangażowaniu. Rekomendowane jest umieszczenie informacji o loterii bezpośrednio na opakowaniu produktu, ponieważ ma to wpływ na wzrost sprzedaży. W przeciwieństwie do loterii instant-win, nie ma konieczności ingerowania w produkt i proces zatowarowywania sklepów.

BUDŻET
Dowolny, ale należy pamiętać, że im więcej nagród, tym większa szansa na zainteresowanie konsumenta, a przez to wzrost sprzedaży.

SKUTECZNOŚĆ
Nie tak skuteczna jak loteria instant-win, ale wciąż skuteczniejsza niż konkurs.


LOTERIA ZDRAPKOWA

to odmiana loterii instant-win, w której informacja o wygranej znajduje się pod zdrapką wydawaną od razu po dokonaniu zakupu określonego produktu.

DLA KOGO
Idealna dla sklepów, stacji benzynowych, HoReCa, itp.

PRZYKŁADOWY MECHANIZM
Najczęściej przybiera postać loterii, gdzie informacje o nagrodzie (lub kod do rejestracji na stronie internetowej loterii) są ukryte pod zdrapką, a za realizację zakupów o określonej wartości wydawana jest zdrapka (przeważnie przy kasie).

PRZYKŁADOWE REALIZACJE G3
SO COFFE – LATTERIADA
HYUNDAI – MISTRZOWSKA LOTERIA HYUNDAI I30
FLÜGGER – FLÜGGERIADA

NAGRODY
Pod zdrapką mogą być zarówno nagrody natychmiastowe (do odebrania od razu w sklepie), jak i różnego rodzaju bony zniżkowe czy vouchery lub kod do rejestracji na stronie internetowej.

WYMAGANIA ORGANIZACYJNE
Taka loteria sprawdza się w przypadku sieci sprzedaży, gdzie liczy się wartość zakupów (a nie konkretny produkt), a dodatkowo nie ma możliwości ingerencji w samo opakowanie produktu. Należy zwrócić uwagę na sprawdzonego dostawcę zdrapek i sposób wydawania zdrapek w sklepach (odpowiednia kontrola i zabezpieczenie dostępu tylko dla osób uprawnionych).

BUDŻET
Podobnie jak w przypadku loterii instant-win na produktach, dużo zależy od tego ile będzie zdrapek i jak wiele z nich ma być wygranych. Ogólna złota zasada – jak najwięcej drobnych nagród.

SKUTECZNOŚĆ
Dosyć skuteczny typ loterii promocyjnej.


LOTERIA PARAGONOWA

To odmiana loterii z losowaniami nagród, z tym że wykorzystywane są tylko paragony zakupowe. Jest to bardzo często spotykana forma loterii, zwłaszcza wśród producentów poszukujących łatwej i skutecznej promocji, którą można zorganizować w sieciach handlowych.

DLA KOGO
Doskonale sprawdzi się w przypadku firmy, która nie może ani ingerować w opakowanie ani zorganizować loterii instant-win. To również idealne rozwiązanie do organizacji promocji w sieciach handlowych i wszędzie tam, gdzie jedyny dowód zakupu to paragon.

PRZYKŁADOWY MECHANIZM
Konsument dokonuje zakupu produktu i rejestruje numer paragonu na stronie internetowej loterii lub poprzez Messenger. Losowania odbywają się okresowo w zależności od liczby nagród i budżetu.

PRZYKŁADOWE REALIZACJE G3
WARKA – LOTERIA WARKA GAMING
GRZEŚKI – LOTERIA GRZEŚKI

NAGRODY
W tym przypadku również rodzaj i ilość nagród definiuje głównie budżet loterii i wyobraźnia organizatora. Ważne, aby nagrody były atrakcyjne, miały dokładnie określoną wartość i były dostępne na rynku.

WYMAGANIA ORGANIZACYJNE
Jest to najłatwiejsza, najszybsza i najtańsza forma loterii. Nie wymaga żadnej ingerencji w produkt czy łańcuch dystrybucji. W zasadzie należy tylko zadbać o odpowiednią reklamę i informacje o loterii w miejscu sprzedaży produktu.

BUDŻET
W przypadku loterii paragonowych na ogół mamy do czynienia z mniejszymi budżetami.

SKUTECZNOŚĆ
Porównywalna do loterii z losowaniem nagród.


LOTERIA HYBRYDOWA

To połączenie kilku różnych rodzajów promocji np. loterii instant-win z losowaniem nagród lub loterii z promocją opartą o mechanizm nagród gwarantowanych. Można też połączyć program lojalnościowy i loterię.

DLA KOGO
Idealna dla każdej firmy produkcyjnej, która poza doskonałym narzędziem jakim jest loteria instant-win z drobnymi nagrodami, chce rozlosować również cenniejsze nagrody np. telewizory, bilety na koncerty czy nagrody pieniężne.

PRZYKŁADOWY MECHANIZM
Konsument po zakupie produktu dowiaduje się czy wygrał nagrodę. W przypadku braku wygranej uczestnik promocji ma szansę zarejestrować (najczęściej poprzez stronę internetową) kod z produktu i wziąć udział w okresowym losowaniu innych nagród.

PRZYKŁADOWE REALIZACJE G3
TATRA – LOTERIA TATRA
ŻYWIEC – W Ż CODZIENNIE DO WYGRANIA 10 000 ZŁ ORAZ NAGRODY OD A DO Z
KRÓLEWSKIE – LOTERIA KRÓLEWSKIE

NAGRODY
Podobnie jak w przypadku loterii instant-win dużo drobnych nagród i część bardziej wartościowych, dodatkowo losowanych z zarejestrowanych zgłoszeń.

WYMAGANIA ORGANIZACYJNE
Loteria hybrydowa sprawdza się w przypadku produktów, na których można nanieść informacje już na etapie produkcji opakowań produktów. Należy odpowiednio zorganizować proces wymiany wygranych opakowań na nagrody.

BUDŻET
W tym przypadku należy dysponować odpowiednio dużym budżetem.

SKUTECZNOŚĆ
Zdecydowanie bardzo skuteczny rodzaj loterii.

 

Jak zorganizować loterię promocyjną dowiesz się z artykułu Loteria promocyjna – zasady organizacji, wskazówki i formalności.

Zasady organizacji promocji (loteria, konkurs, sprzedaż premiowa)

Z artykułu dowiesz się:

  • Co to jest sprzedaż premiowa
  • Co to jest konkurs
  • Co to jest loteria

Postaramy się w nim przybliżyć zagadnienia niezbędne do przygotowania i wdrożenia promocji B2C, a w szczególności loterii promocyjnej, która jest najbardziej wymagającą formą promocji.

Na początku zacznijmy od rozróżnienia dostępnych typów promocji B2C – dysponujemy tutaj wachlarzem kilku możliwych do zastosowania rozwiązań, z którymi każdy konsument spotyka się codziennie:

  • SPRZEDAŻ PREMIOWA
  • KONKURS
  • LOTERIA

Wymienione wyżej typy promocji można również ze sobą łączyć w ramach jednej kampanii promocyjnej, ale należy pamiętać, że każda promocja musi mieć swój oddzielny regulamin i zasady. Przyjrzyjmy się teraz bardziej szczegółowo czym te rodzaje promocji różnią się od siebie.

 

SPRZEDAŻ PREMIOWA

Sprzedaż premiowa to mechanizm promocyjny w którym konsument, w zamian za określony zakup, otrzymuje nagrodę. Mechanizm sprzedaży premiowej można zastosować na wiele sposobów – jednym z popularniejszych jest np. motywowanie do zakupu określonej ilości produktów promocyjnych (tego samego rodzaju lub różnych kategorii, ale jednego producenta), obiecując w zamian konkretną nagrodę np. przy zebraniu kodów z 10 opakowań napojów konsument otrzymuje nagrodę rzeczową z logo marki.

Przykładowa realizacja G3:

WARKA – KUPUJ WARKĘ I OGLĄDAJ CANAL + ONLINE

 

KONKURS

Konkurs z kolei polega na rywalizacji pomiędzy uczestnikami promocji tzn. uczestnicy mają postawione określone zadanie np. odpowiedz na pytanie konkursowe dlaczego lubisz dany produkt? Po zarejestrowaniu zgłoszenia przez uczestnika konkursu komisja konkursowa wybiera najlepsze jej zdaniem odpowiedzi i nagradza laureatów. Konkursy są najczęściej spotykaną grupą promocji B2C, ponieważ są stosunkowo łatwe, szybkie i tanie we wdrożeniu.

Konkursy wymagają od uczestników większego zaangażowania np. konieczności wymyślenia kreatywnej odpowiedzi na pytanie konkursowe lub wykonanie zadania konkursowego (przesłanie zdjęcia z produktem), co sprawia, że konkurs nie jest tak popularny jak loteria.

Przykładowe realizacje G3:

ORGANIKA – ODKRYJ TAJEMNICE ORGANIKI

WOSANA – MAMA I JA

HYUNDAI – GOAL OF THE CENTURY

UWAGA! Konkursem nie jest promocja, w której w jakikolwiek sposób losowy przydzielane są nagrody – wówczas mamy już do czynienia z loterią.

 

LOTERIA

Loteria ogólnie rzecz ujmując to rodzaj promocji, w której nagrody przydzielane są na zasadzie losowej. Wyróżniamy kilka rodzajów loterii: loterie fantowe, loterie promocyjne, loterie audioteksowe. G3 zajmuje się organizacją loterii promocyjnych, więc skupmy się na tym rodzaju loterii.

 

Jakie są rodzaje loterii promocyjnych dowiesz się z artykułu Loterie promocyjne – rodzaje

Jak zorganizować loterię promocyjną dowiesz się z artykułu Loteria promocyjna – zasady organizacji, wskazówki i formalności